Ostrov Kerguelen

Ostrov Kerguelen, známý také jako Kerguelenské ostrovy nebo Kergueleny, je odlehlý a izolovaný ostrov nacházející se v jižní části Indického oceánu. Tento ostrovový komplex je součástí Francouzského jižního a antarktického území a je jedním z nejizolovanějších míst na světě.

Geografie

Ostrov Kerguelen leží asi 3300 km jihovýchodně od afrického mysu Agulhas a asi 3400 km jihozápadně od australského pobřeží. Tvoří ho hlavní ostrov Grande Terre a několik menších ostrůvků a útesů. Celková rozloha ostrovů činí přibližně 7215 km².

Reliéf ostrova je převážně hornatý, s výraznými horami a útesy, které dodávají krajině dramatický charakter. Nejvyšší horou je Mont Ross, dosahující výšky 1850 metrů nad mořem.

Podnebí

Kerguelenské ostrovy mají drsné a chladné podnebí, typické pro subantarktické oblasti. Průměrné teploty se pohybují od -1°C v létě až po 7°C v zimě. Silné větry a časté srážky jsou běžným jevem na ostrově, což ztěžuje životní podmínky zdejším obyvatelům i vegetaci.

Flóra a fauna

Ostrov Kerguelen je domovem bohaté a unikátní biodiverzity. Přestože jsou ostrovy převážně holé a nehostinné, existují zde rozsáhlé kolonie mořských ptáků, jako jsou albatrosi, tučňáci a petříci. Moře kolem ostrovů je také bohaté na ryby a jiné mořské živočichy.

Vnitrozemí ostrova je pokryto rašeliništi a travnatými pláněmi, které poskytují útočiště pro drobné savce jako jsou zajíci a hlodavci. Kvůli absenci predátorů zavlečených člověkem se zde populace těchto zvířat mohou rychle rozšiřovat.

Historie

Ostrov Kerguelen byl objeven v roce 1772 francouzským navigátorem Yvesem-Josephem de Kerguelen-Tremarecem během jeho expedice do jižních moří. V 19. století byly ostrovy využívány jako základna pro lovy mořských savců a jako meteorologická stanice.

Během druhé světové války byly Kerguelenské ostrovy dočasně obsazeny britskými a později americkými jednotkami, které zde měly strategický zájem kvůli své poloze blízko jihovýchodního cípu Afriky.

Současná situace

Dnes jsou Kerguelenské ostrovy chráněným územím a slouží především k vědeckým výzkumům a ochraně přírody. Na ostrově se nachází malá výzkumná stanice, která je obvykle obývána vědci a meteorology. Turistický ruch je omezen a ostrov zůstává jedním z nejméně navštěvovaných míst na světě.

Vzhledem k jeho odlehlé poloze a drsnému podnebí zůstává Ostrov Kerguelen fascinujícím a tajemným územím, které láká dobrodruhy i vědce z celého světa.

Turistické možnosti

Kerguelenské ostrovy představují fascinující destinaci pro dobrodruhy toužící po extrémních zážitcích. I přesto, že turistický ruch je omezen, existují možnosti pro dobrodružné expedice a vědecké výpravy.

Mezi oblíbené aktivity patří pozorování místní fauny, zejména mořských ptáků a tučňáků, kteří zde mají svá hnízdiště. Expedice do vnitrozemí ostrova nabízejí možnost objevovat divokou krajinu s jedinečnou flórou a faunou.

Možnosti ubytování

Vzhledem k omezené infrastruktuře na Kerguelenských ostrovech je ubytování velmi základní. Výzkumná stanice poskytuje ubytování pro vědce a výzkumníky, ale pro turisty není k dispozici mnoho možností.

Pro dobrodruhy, kteří si chtějí vyzkoušet přežití v divočině, je možné se dohodnout na dočasném pobytu na ostrově s místními autoritami. Nicméně je třeba mít na paměti extrémní podmínky, kterým je třeba čelit.

Možnosti ubytování Cena za noc
Výzkumná stanice Zdarma (pro vědce a výzkumníky)
Stanování ve volné přírodě Podle dohody s místními autoritami

Nejčastěji kladené otázky

  • Je možné navštívit Kerguelenské ostrovy jako běžný turista?
    Ano, ale turistický ruch je omezen a vyžaduje speciální povolení a organizaci.
  • Jaké jsou hlavní atrakce na Kerguelenských ostrovech?
    Hlavní atrakce zahrnují pozorování místní fauny a prozkoumávání divoké krajiny vnitrozemí ostrova.
  • Jaká je doprava na Kerguelenské ostrovy?
    Doprava na ostrovy je obvykle zajišťována lodními expedicemi z Reunionu nebo Francie.

Viz také:

Photo of author

Timmy

Napsat komentář